intarlays
Patates
Patates
Patates
Basında Biz
Cipslik patates üreten İntar Tarım, yüzde 130 büyüme hedefinde...

MERSİN - Türkiye'nin en büyük ikinci patates üreticisi İntar Tarım, bu yıl yaklaşık yüzde 130 büyüyerek yıllık 70 bin ton patates üretimine ulaşmayı hedefliyor. Türkiye genelinde Hatay, Şanlıurfa, Konya ve Eskişehir'de 10 bin dekar alanda ekim yapan firma, ekim alanını da yıl sonuna kadar 23 bin dekara çıkarmayı planlıyor.

Mersin'de 2005 yılında faaliyete başladıklarını dile getiren İntar Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bedlek, "Cipslik patates üretimi gerçekleştiriyoruz. Frito Lay ve Özgörkey Grubu adına üretim yapıyoruz. Geçen yıl yüzde 100 büyümemizin ardından bu yıl Kraft Foods'u da müşteri portföyümüze dâhil ettik" dedi. Adı geçen firmaların yıllık üretimlerinin yüzde 20'sini İntar Tarım'ın karşıladığını kaydeden Bedlek, "Çalışmalarımızı bu sektörde tecrübe sahibi 9 mühendis, 4 analist ve 35 teknik personel ile sürdürüyoruz. Sezonda istihdam sayımız 300'e yaklaşıyor. Bu yıl 10 bin dekar alanda ekim yaptık ve yıllık 40 bin ton patates üretimi gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

"GAP'ta sanayilik patates üretimini gerçekleştiren ilk firmayız" diyen Bedlek, "Üretimde büyük hassasiyet gösteriyoruz. Üretime başladığımız ilk günden bu yana sürekli büyüyor ve sektörde söz sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Her yıl teknoloji ve ekipmanımızı yeniliyoruz. Geçen yıl bu doğrultuda yaklaşık 4 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdik. İşimizi en sağlıklı biçimde yapmak için gerekli bütün önlemleri alıyoruz. Ayrıca şirketimiz GLOBAL GAP'tan gerekli sertifikalara da layık görüldü. İntar Tarım olarak ekim alanlarımızın yüzde 50'sini damla sulama sistemleriyle yapıyoruz. Bu sayede yer altı kaynaklarımızın düzgün bir şekilde kullanılmasını sağlayarak üretimimizi artırıyoruz" bilgisini verdi.

Bu yıl tohum sektöründe atılımlar yaptıklarına da değinen Mustafa Bedlek, patates ve soğan tohumları üretimine başlayacaklarını açıkladı. Konuyla ilgili protokollerin imzalandığını ve önümüzdeki dönemde ekim alanlarının belirleneceğini kaydeden Bedlek, bu alanda başarılı olmaları halinde önümüzdeki dönemde kendi tohumlarını kendileri üretmeye başlayacaklarını söyledi.

http://www.kobiden.com/


İntar-Lays